Na čo si dať pozor na letisku

Užitočné tipy na vašu cestu po svete

Na čo si dať pozor na letisku

Tí z vás, ktorí cestujú pravidelne, už na letisku zažili všeličo. Niektorí na nich strávili noc, iných pri problémoch s letom posielali od jedného terminálu k druhému a zase späť, ďalší sa neúspešne snažili zmeniť svoju letenku či získať pomoc od leteckej spoločnosti.

Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť pri prípadných problémoch, prípadne im predchádzať.

Orientácia na letisku

Na väčších letiskách nie je vždy jednoduché nájsť miesto, ktoré hľadáte. Ak sa chcete dostať včas do lietadla, treba si vždy dobre pozrieť tri základné údaje: Označenie terminálu, označenie gate a čas, kedy sa gate uzatvára. Väčšie letiská majú spravidla viac budov, ktoré bývajú označené písmenami či číslami. Najprv sa teda uistite, že sa nachádza v správnej budove, napríklad terminál C. V prípade, že máte so sebou batožinu, trba ísť najprv na check-in, kde ju odovzdáte a pracovník letiska vám vystaví palubný lístok. Ak batožinu nemáte a nespravili ste si doma online check-in, môžete ísť na klasický check-in, alebo môžete realizovať online check-in prostreedníctvom kioskov, ktoré sú pripravené na množstve letísk. Nasleduje prechod cez bezpečnostnú kontrolu, po ktorej sa vydáte ku svojmu gate. Treba si dať pozor, pretože najmä na veľkých letiskách sa gate môže zmeniť. Vždy preto sledujte informačné tabule a overte si, že gate, na ktorý idete, je stále platný a let nepresunuli inam. Lepšej orientácii na letisku môže pomôcť aj mobilná aplikácia, ktorú už má takisto množstvo letísk. Skúste sa pripojiť na wifi, ktoré môže byť zadarmo alebo spoplatnené a aplikáciu si stiahnuť.

Riešenie problémov

Všetky potenciálne problémy, ktoré nastanú, je najlepšie riešiť so zástupcami leteckej spoločnosti. Krok č. 1 je preto nájsť takéhoto zástupcu, čiže stánok či kanceláriu vašej leteckej spoločnosti. Ak sa to nedá alebo nedarí, krokom dva je násť zástupcu inej leteckej spoločnosti, ktorá je v rovnakej aliancii, čiže zoskupení leteckcýh prepravcov. Tri hlavné aliancie sú:

  1. Star Alliance
  2. Sky Team
  3. One World

Ak ste napríklad zmeškali prípojný let kvôli tomu, že váš let meškal (z akéhoľkovek dôvodu), letecká spoločnosť je povinná sa o vás postarať. V kancelárii leteckej spoločnosti alebo inej leteckej spoločnosti z rovnakej aliancie vám pomôžu s prevystavením letenky s novou trasou či časmi letov. Na tomto mieste vám tiež pomôžu s prípadným ubytovaním, pokiaľ by ste na nový let mali čakať do ďalšieho dňa. Letecká spoločnosť vám je tiež v prípade dlhšieho meškania zabezpečiť občerstvenie, bezplatné telefonické hovory a emailové spojenie. Ak viete, že váš let mešká a nestíhate nadväzujúci let, hneď po vystúpení z lietadla dávajte pozor a sledujte ľudí okolo seba. Pravdepodobne vás už bude čakať pracovník letiska/leteckej spoločnosti s vašou menovkou alebo tabuľkou s vaším číslom letu. Ak ho prehliadnete, zbytočne sa veľa nachodíte po letisku, kým všetko vybavíte. Ak vám meškal let alebo zrušili let, obráťte sa na nás a bezplatne vyhodnotíme váš nárok na finančné odškodnenie.

Dva dobré tipy

Ak máte na letisku stráviť dlhší čas, povedzme 2 a viac hodín, vyskúšajte letiskový salónik. Na letisku ich je spravidla viac a určite nájdete nejaký v blízkosti vášej gate. Je to miesto, v ktorom si oddýchnete a občerstvíte sa. Často sa tam dá plnohodnotne najesť, posedieť v pohodlných kreslách, viaceré majú tiež miesta na spanie či možnosť osprchovať sa. Cena sa líši ale spravidla sa pohybuje okolo 20 eur za jeden časovo neobmedzený vstup. Držitelia niektorých bankových kárt či iných členských kartičiek majú vstup do niektorých salónikov bezplatný. Salóniky vo Viedni a Prahe má v ponuke napríklad Mastercard ELITE Program, širšiu ponuku salónikov na svetových letiskách majú k dispozícii držitelia kreditných kariet Diners.

Ak cestujete prvýkrát, prípadne sa obávate orientácie na letisku či svojich jazykových schopností, máte možnosť objednať si sprievodcu. Na niektorých letiskách poskytujú tieto služby len pre znevýhodnených pasažierov, na iných je možnosť si službu objednať pre kohokoľvek. Treba na to však myslieť s predstihom, spravidla 48 hodín.

Sme tu pre vás

Ak máte iné otázky, súvisiace s vašou cestou a vašimi nárokmi, spojte sa s nami a radi vám poradíme!

Pridajte reakciu