Zmškali ste prípojný let?

Získajte odškodnenie až do výšky 600 eur!
Zmeškaný prípoj - nárok na odškodnenie až do 600 eur

Odškodnenie za zmeškaný prípoj

/
Publikované07 jan 2016
/
Autor
/
Comments3
/
Kategórie

Zmeškanie nadväzujúceho letu

Claimnow.eu Odškodnenie za zmeškaný prípoj podľa Smernice EUZískať odškodnenie na meškajúci let je vynikajúca vec. Podmienkou je však, aby meškanie dosiahlo aspoň 3 hodiny (lety do 3500 km), alebo až 4 hodiny (lety nad 3500 km). Čo však robiť v prípade, ak kvôli meškaniu prvého letu, hoci nie takémuto výraznému, zmeškáte druhý, prípojný let? Uvedieme konkrétny prípad: Jana letela z Viedne do Hongkongu s prestupom v Zurichu. Na prestup mala 1,5 hodiny, čo je viac ako je tzv. minimum connection time. Prestup by teda mala stihnúť s časovou rezervou. Letecká spoločnosť XY, ktorá prevádzkovala prvý let z Viedne do Zurichu, však kvôli poruche lietadla oneskorila prvý let a ten prišiel do Zurichu s meškaním 1 hod a 45 minút. Jana tak nestihla prípojný let do Hongkongu, pričom musela čakať na potvrdenie voľného miesta v ďalšom lete. Na letisku tak ostala navyše ďalších 6 hodín. Podľa Smernice 261/2004 Jane nepatrí finančné odškodnenie, pretože meškanie letu nedosiahlo minimálny požadovaný čas 3 hodiny.

Európsky súdny dvor priznáva odškodnenie nad rámec Smernice

Claimnow.eu - kompenzacie v leteckej preprave - Europsky sudny dvor usmernuje narodne sudy v pripadoch odskodnenia cestujucich

Zdroj: law.ox.ac.uk

Podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora však už aj v takýchto prípadoch bude vznikať nárok na finančné odškodnenie. Prvým takýmto rozhodnutím bol prípade leteckej spoločnosti AirFrance, Cestujúca sa kvôli meškaniu prvého letu v trvaní 2,5 hodiny dostala do cieľovej destinácie s oneskorením až 11 hodín. Súd rozhodol, že v takomto prípade vzniká nárok na finančné odškodnenie, a to až vo výške 600 eur.

Pripájame niektoré užitočné linky, ktoré vnesú viac svetla do judikatúry, ktorá sa týka platnosti a výkladu smernice a usmerňuje národné súdy na pri rozhodovaní o priznaní finančného odškodnenia:

Ak teda kvôli meškaniu prvého letu zmeškáte prípojný let, posudzuje sa na získanie nároku na odškodnenie celková vzdialenosť cesty a celkové meškanie do cieľovej destinácie.

Množstvo cestujúcich kompenzáciu nikdy nezíska. Ak sa snažíte získať finančné odškodnenie sami, výrazne znižujete svoje šance. Nebuďte medzi tými, ktorí kompenzáciu pre cestujúcich nezískajú. Ak vám meškalo lietadlo či vám zrušili let, dajte nám o tom vedieť. Váš nárok preveríme úplne zadarmo!

Zmeškaný alebo zrušený let?

Radi preveríme váš nárok na finančné odškodnenie.
BEZPLATNE OVERIŤ

3 príspevkov (-ky)

 1. Peter

  Ďakujem za tento článok. Pre pol rokom som cestoval z Viedne do Hongkongu cez Zurich. Prvý let meškal 1,5 hodiny a kvôli tomu som zmeškal prípoj. Letecká spoločnosť mi prebookovala let na nasledujúci, ale do Hongkongu som prišiel s meškaním viac ako 7 hodín. Predpokladám, že mám nárok na náhradu? Ďakujem!

 2. Olga

  Dobry den tento tyzden 19.6.som mala odlet so spolocnostou wizz odlet s kosic do london luton mal medkanie 3hod. Nestihla som let s ryanair ktory mal odlet14.05 do dablinu tak mi rodina bukovala znovu 2letenky co mal odlet az o 20.05a nato znovu smola ryanair mal meskanie dalsie4.hod. meskanie az o 23.40 nie z mojej vy.y mam narok o kompenzaciu kto mi preplati znovu letenky ktore nie z mojej vyny som musela si zakupit a kde ta nervozita a cakanie tolke hodi.y v londine cize sj wizz spolocnost aj ryanair ma sklamali dakujem cakam odpoved

 3. admin

  Děkujeme za Váš dotaz. Dle dostupných informací byl Váš let s Wizz Airem zpožděn na příletu o 2 hodiny 26 minut, zde není nárok na kompenzaci splněn, nárok na kompenzaci vzniká až při zpoždění 180 a více minut. Bohužel nebyly přiloženy žádné letenky a neuvádíte, zda se jednalo o jednu rezervaci, ale vzhledem k praxi předpokládám, že se jednalo o separátně zakoupené lety. To, že nestihla původně plánovaný let z Lutonu není odpovědností dopravce WIzz Air, neručí za separátně sjednané služby. Tím, že jste se nedostavila včas k odletu Vám smlouva o přepravě Luton -Dublin propadla a musela jste zakoupit novou letenku. Zde byl let zpožděn a u toho letu je pravděpodobný nárok na kompenzaci ve výši 250 EUR.
  Váš tím ClaimNow.eu

Pridajte reakciu